
Behaviorální impulsy pro lepší města a kraje
Poznatky z behaviorálních věd se dají aplikovat také ve veřejné správě. Často jde přitom o levná řešení, jejichž přínos násobně převyšuje náklady. Tato kniha, na které se podílel spoluzakladatel Behavio Lukáš Tóth, radí představitelům měst i krajů, jak na to.

Češi podceňují rizika spojená s přijímáním cookies
Polovina internetových uživatelů při návštěvě webu automaticky „přijme vše“. Jaký vztah má česká online populace k souborům cookies jsme zkoumali pro antivirovou firmu Avast.

Až osmdesát procent reklam nemá žádný efekt
Seznámili se v primě gymnázia v Českých Budějovicích. A byť se po osmi letech jejich cesty rozešly, po čase se dali znovu dohromady a dnes společně mění svět reklamy.

Symboly značky s Jiřím Boudalem a Hynkem Špinarem
Brand assets je jeden ze základních stavebních kamenů značek a je potřeba se jim pečlivě věnovat. Spolu s Jirkou Boudalem a Hynkem Špinarem jsme probrali symboly značek detailně.

Jak a proč Češi volí
Aktuálně.cz ve spolupráci s výzkumnou agenturou Behavio připravilo sérii unikátních předvolebních průzkumů, které pátraly po tom, co chceme jako Češi.

Symboly značky aneb společná řeč výzkumníka s grafikem
Tématem prvního letošního Designers Mixu byla tvorba značky a jeho ambassadory grafik Lumír Kajnar a sociolog Jiří Boudal z Behavia.

Průzkum: Středoškolákům chyběl nejvíce osobní kontakt
Středoškolákům za poslední rok chyběli zejména spolužáci, ale i osobní kontakt s vyučujícími. Při výuce měli největší problémy se soustředěním.

Pandemie těžce dopadla na studijní i osobní život vysokoškoláků
Přes 60 % vysokoškoláků ztratilo během pandemie motivaci ke studiu a špatně se soustředí. Více než 30 % studentů uvedlo, že trpí depresemi.

Nerušit. Líhneme! Aneb jak získáváme nové kolegy.
Naše Líheň přináší zájemcům o práci lepší a efektivnější cestu, jak se stát součástí týmu Behavia. Nám pak větší jistotu že najímáme správného člověka. Jak to děláme?

Škodí České televizi Fridrichová, Moravec, Wollner a Železný?
Jak vnímají Češi tyto moderátory? Čtveřici osobností předseda Rady ČT Pavel Matocha nařknul, že u “významné části české populace tu televizi vlastně poškozují”. Je to tak?

Amatérismus, nesrozumitelnost. Leták o očkování nepřesvědčil
Leták ministerstva zdravotnictví ukazuje, že osvětový materiál selhává podle všech měřených hledisek. Lidé ho nejčastěji hodnotí jako nedůvěryhodný, amatérský a nepochopitelný.

Vláda boj s pandemií nezvládá, myslí si Češi
Na jaře mělo 62 procent Čechů dojem, že si vláda v době pandemie počíná dobře, na podzim si dvě třetiny lidí myslí opak. Vyplývá to z říjnového průzkumu pro Skautský institut.

Ekonomické krize posilují extremisty na Aktuálně.cz
Dosavadní hospodářské krize vždycky nejvíc postihly nejchudší vrstvy obyvatel, což vedlo k polarizaci a vzestupu antisystémových stran. Čeká nás to v době po koronaviru?

Člověk, tvor nerozumný ve 100+1
Lidé si o sobě často myslí, že se chovají a rozhodují racionálně. Poznatky z poměrně nového oboru behaviorální ekonomie však dokazují opak… Jak s tím pracovat?

Koronavirus na iRozhlasu
Téměř všichni Češi respektují zákaz nevycházet bez roušky, do práce stále dochází čtyřicet procent obyvatel země a jeden z pěti Čechů očekává vážné finanční problémy.

Atlas Čechů na Aktuálně.cz
Kdo si myslí, že za komunistů bylo líp? Kdo rozesílá řetězové e-maily? A kdo se rozčiluje v on-line diskusích? I na tyto otázky odpovídá projekt Atlas Čechů, o kterém mluvil Vojtěch Prokeš.

Behavio na Cocumě
Přibyli jsme do Cocuma rodiny! Kdo pro nás pracuje, jak to v Behaviu vypadá i proč jsme vůbec začali “dělat do výzkumů”. To všechno se dozvíte na našem profilu.

Vztah Čechů k Evropské unii na iRozhlas
Jak to mají Češi s Evropskou unií? Na to jsme se podívali společně se STEM a EUROPEUM. Zajímaly nás hlavně emoce, které lépe odráží skutečné postoje.

Co Češi opravdu ví o uprchlících?
Půlce respondentů jsme za správné odpovědi zaplatili, druhé nikoliv a ptali jsme se na faktické znalosti uprchlické krize. Stačilo jen 5 korun a už to mělo dopad.

Výzkum velikonočních zvyků v Blesku
Měřili jsme, jak moc českou společnost baví velikonoční zvyky, ať už pomlázka, pečení mazanců a beránků, nebo polévání vodou. Šlehání pomlázkou si například užívá necelá třetina žen.

Pro šmejdy neděláme
Staré sociologické průzkumy doplácejí na to, že se ptají lidí i na věci, které nevědí. V průzkumech kromě odpovědí na otázky sledujeme také emoce a rozhodování respondentů.
Psycho Lukáše Tótha
Pravidelná dávka sloupků od našeho behaviorálního ekonoma na Aktuálně.cz.

- Psycho ·
Buďte sobci a jděte volit. Výzkumy ukazují, že máte hned několik hlasů
Zdá se vám, že zrovna váš hlas o výsledku nerozhoduje? Kdo ví, určitě ale rozhoduje o tom, co strany napíší do svých programů. I o tom, co budou chtít řešit a komu nadbíhat.

- Psycho ·
Jsme zavirovaní. Covidem i spoustou špatných informací
Každou krizi – virovou, ekonomickou, migrační – vždy doprovází ještě jedna další, informační. Experti i politici musí pochopit, že ani pravdivé informace samy o sobě úspěch nezaručí.

- Psycho ·
Koláče bez práce mohou léčit. Rozdávání peněz nemusí být hřích
Sejde se socialista, papež, libertarián, expert na umělou inteligenci a kandidát na prezidenta USA… I tak je pestrá společnost, která dnes podporuje nepodmíněný příjem.
Zajímáme vás my nebo nějaké naše téma?
Napište mi na anna.hajkova@behaviolabs.com.
