💡 NOVÝ VÝZKUM: Vyznáte se v Generaci Z? My vám ji s DFMG rádi představíme ➡️

Než se pustíte do práce se symboly, tohle byste měli vědět

Do podvědomí napřímo nevidíme. Přitom se tam děje 95 % nákupních rozhodnutí. Díky poznatkům behaviorálních věd a také pravidlům, která jsme vydestilovali z vlastních dat a zkušeností, vám můžeme dát tři ověřené rady, jak se symboly pracovat.

Zlaté pravidlo, které je přitom vždy potřeba mít na zřeteli, jsme probrali v článku o tom, co by si zapamatoval člověk ze savany.

Odlište se už v kategorii symbolu

Zanalyzujte si, co za symboly používá konkurence. A jděte jinudy. Nemá smysl stavět proti maskotovi jiného maskota, i kdyby byli odlišní jako černá a bílá, pořád jsou ve stejné kategorii. A jak už víme, silnější bere. 

Příklad: Proti Alzákovi, kterého zná 85 % Čechů, nenasadilo CZC.CZ další figurku. Sází naopak na symbol čísla, se kterým pracuje ve sloganu: Dvojky to uměj za míň. 

Půjčte si svatozář existujícího symbolu

Nemusíte stavět na zelené louce. V našich hlavách už jsou předem uložené tisíce a tisíce hotových symbolů. Podvědomí nám netřídí a energeticky nezlevňuje jenom komerční značky, stejný princip funguje prakticky u všeho. Svoje symboly mají města, státy, osobnosti, politické strany, myšlenkové směry. A to můžete šikovně použít. 

Příklad: Věděli jste, že vodka Amundsen je ve skutečnosti česká? Veškerou polární komunikací (i názvem) se fikaně řadí do kolonky “severská kvalita”. A podobně na to šla utajeně česká bistra s mexickým jídlem Burrito Loco nebo francouzsky znějící Bageterie Boulevard. Podle druhu výrobku se tyto značky odkazují k zemi, pro kterou je typický, a kde je tedy nejspíš také nejlepší. 

Symboly hravě opakujte v čase

Nejúčinnější kampaně hravě opakují symboly. Kreativci mají někdy špatný pocit z toho, že “sami sebe vykrádají”, rádi by přinášeli nové provokativní nápady. Ale mnohem lepší je u symbolů vytrvat, neopakovat je otrocky a jedna ku jedné, ale hrát si s nimi, posouvat je.

Příklad: S opakováním krásně pracují například návrháři značky Adidas. Typické tři pruhy se na různých kouscích objevují v různých podobách, jasně ale identifikují na první pohled, čí tričko nosíte, aniž by to byla nuda.

Jak vám pomůžeme s tím vším symbolickým?

Nabízíme hned tři možnosti, které můžete libovolně kombinovat a v čase opakovat. 

Připravili jsme několik tréninkových cvičení na doma.

Na fotografii odborník na testování karet v domácích podmínkách, sada Pravidla podvědomí.

V obecné rovině je všechno jasné, že? Trable nastávají v momentě, kdy si řeknete: teď to všechno použiju. Abychom vám usnadnili aplikaci pravidel, připravili jsme pár cvičení. S jejich pomocí zvládnete důkladnou inventuru symbolů vlastních i konkurenčních a najdete pár postupů, jak se zamýšlet nad novými symboly. Někdy vystačíte jen s tužkou a papírem, jinde už jsou ale potřeba naše karty Symboly značky. Ty dostávají exkluzivně naši klienti nebo účastníci tréninků a workshopů. Taková ta domácí cvičení se symboly

Organizujeme workshopy

Přijďte k nám na workshop, nebo se připojte online z domova. Pomůžeme vám detailně zmapovat vaše odvětví a zpracovat kreativní brief pro vybudování silných symbolů značky.

Víc o workshopech najdete tady. Nebo se rovnou ozvěte Hynkovi na číslo 777 145 756 nebo na hynek.spinar@behaviolabs.com.

A samozřejmě děláme výzkumy

Neříká se nadarmo dvakrát měř a jednou řež. Na spoustu věcí si přijdete selským rozumem a intuicí, ale má to svoje limity. Než investovat miliony do propagace symbolů, které nebudou správně fungovat, je lepší opřít se o data.

Vybrané nápady na symboly umíme z hlediska čtyř podmínek otestovat na reprezentativním vzorku vaší cílové skupiny v Testu konceptů symbolu.  Symboly na vašem trhu se dají zmapovat velice přesně v Auditu symbolů.  Rychle vám ověříme jednotlivé symboly, třeba slogan nebo maskota. Máme na to svoje rychlé výzkumy

Dočetli jste až sem?

Neuvěřitelné! Teď už jsou z vás odborníci na symboly značek. Tak to pro vás máme za trest odměnu. Zkuste si proklikat test Symbolů značek pro profíky.

Rádi se ozveme!

Nechte nám na sebe alespoň jeden kontakt
a dáme co nejdříve vědět.

Překvapivé porovnání

Porovnali jsme dvě známé značky Alza a Mall pomocí tradičního dotazníku. Potom jsme použili náš výzkum podvědomí. Víte jaký byl rozdíl ve výsledku?